La Mozaika Naturel


Mozaik sözcüğünün  kökeni latince ‘‘Musaicum’’ dur. ‘‘Müzlerin Eseri’’ anlamını taşır. Bunun sebebi de Ortaçağ mozaiklerinde çoğunlukla sanat perisi Müzler’in resmedilmiş olmasıdır.


Mozaikler tarih boyunca yaşam alanlarımızı hem korumuş hem de estetik değer katmıştır.


Mozaiğin tarihi antik çağlara uzanır. M.Ö. 8.Bininci yıllarda Anadolu’ da Mezopotamya’da  başlar, ilk zamanlar renksiz çakıl taşları kullanılırken, sonraları gri tonlamalarında renklendirmeler ve yeşille başlayıp çok çeşitli renklere kanat açan eşsiz mozaikler yapılmıştır. İlk renklendirilmiş eser Sümer kenti Uruk’ta mozaik yapılı duvar kaplamalarında bulunmuştur. Mozaiklerde en çok rastlanan figürler mit figürleri olmakla birlikte, zeytin ağacının çok önemi vardır. Neredeyse her mozaikte bir zeytin dalına yahut bir zeytin tanesine rastlamanız kaçınılmazdır.


Antik Yunan ve Antik Roma dönemine ait olan bir çok mozaik Anadolu’da Fırat-Dicle, Gaziantep, Hatay’da yeryüzüne çıkartılmıştır.


Buram buram Anadolu’dur mozaik ve Anadolu bir kültür mozaiğidir.


La Mozaika temeli Antakya’ya dayanan göz bebeği markamızdır. İsmini de Dünyanın en zengin mozaik arşivine sahip olan Antakya Mozaiklerinden almasıyla birlikte ürün çeşitlerini EGE’ nin tarihsel lezzet mozaiğiyle birleştirmiştir.


Sağlığınız, damak tadınız ve güzelliğiniz La Mozaika’nın üretim felsefesidir.